اختلال در زندگی شیرازی ها در پی وقوع تندباد/ قطع برق و کنسل شدن پروازها

اختلال در زندگی شیرازی ها در پی وقوع تندباد/ قطع برق و کنسل شدن پروازها

اختلال در زندگی شیرازی ها در پی وقوع تندباد/ قطع برق و کنسل شدن پروازها

وقوع تندباد شدید همراه با باران و گرد و خاک، که از ابتدای جمعه شب ۲۲ اسفند در شیراز آغاز شد، با قطع برق، سقوط درختان، اختلال در تلفن، اینترنت و توقف پروازها و اخلال در آمد و شد خودروها و … همراه بود.

به گزارش پایگاه خبری همدلی و همت، تندباد شدید شیراز، حوالی ساعت ۱۹ در شیراز آغاز شده و در بخش‌هایی از این شهر، خصوصا جنوب و شمالغرب، شدت بیشتری داشته به طوریکه برای دقایقی منجر به کاهش دید افقی خودروها و اختلال در ترددها شد.

سازمان هواشناسی، هشداری را در خصوص وقوع این تندباد اعلام و به دستگاه‌های ذیربط نیز اخطار داده بود.

برق فقط در صدرا و تخت جمشید قطع شد!

به گزارش پایگاه خبری همدلی و همت، مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس ، از وقوع خاموشی در شهرجدید صدرا و تخت‌جمشید خبر داد و ابراز امیدواری کرد که تا ساعتی دیگر رفع شود.

رحیم آزادی با بیان اینکه خاموشی جز در سطح این دو منطقه در موقعیت دیگری گزارش نشده است، گفت: در شیراز و سایر شهرستان‌ها گزارش‌هایی از شکستگی درخت اعلام شده است.

او در پاسخ به این سئوال که در کدام یک از نقاط شیراز خاموشی حاکم شده؟ افزود: طی تماس با مدیرعامل برق استان و مدیر توزیع شیراز، اعلام کردند که قطعی برق نداریم، اما احتمالا در ناحیه‌ای قطعی داشته‌ایم که به زودی رفع شده یا می‌شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس اضافه کرد: تمام نیروهای ستاد مدیریت بحران و دستگاه‌های خدمات رسان امدادی در مناطق مستقر شده و در حالت آماده باش کامل قرار دارند.

آزادی همچنین اعلام کرد که تمام پروازهای فرودگاه شیراز در پی وزش باد شدید و کاهش دید افقی لغو شده است.

اجرای ۳۰ عملیات امدادی در شیراز

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز نیز در گفت و گو با خبرنگاران، از انجام ۳۰ مورد عملیات از ساعت ١٣ بعد از ظهر امروز جمعه ٢٢ اسفند در پی تندباد خبر داد.

محمدهادی قانع گفت: شکستگی درخت، قطع برق، حبس افراد در آسانسور و سقوط ورقه‌های سقف‌های شیروانی دلیل انجام این عملیات‌ها بوده است.

او خواستار عدم حضور و تجمع شهروندان در سطح شهر شد و تاکید کرد که از قرار گرفتن در کنار ساختمان‌های بلند، تیرهای برق و درختان مختلف خودداری شود.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز با بیان اینکه همه ایستگاههای آتش نشانی در حالت آماده باش قرار گرفته‌اند، عنوان کرد: آتش نشانان در١٣ نقطه کلیدی شهر برای کمک به شهروندان مستقر شده‌اند.

قانع تاکید کرد: شهروندان در صورت بروز هرگونه حادثه ضمن حفظ خونسردی با آتش نشانی تماس بگیرند تا نیروهای آتش نشان برای کمک به آنها اقدام کنند.

آماده باش شهرداری شیراز

شهردار شیراز اعلام کرد که مجموعه شهرداری در پی آغاز وزش باد شدید به حالت آماده باش در آمده است و گفت: به دلیل احتمال آبگرفتگی زیرگذرها و کنار گذرها از هم‌اکنون در دستور بسته شدن قرار گرفتند.

حیدر اسکندرپور با بیان اینکه خوشبختانه تاکنون گزارش خاصی اعلام نشده و خسارت‌ها در حد شکستگی درختان به ویژه درختانی که تازه کاشته شده‌اند و بر هم خوردن نظافت شهر بوده، گفت: از همان دقایق اولیه آغاز تندباد، خودروهای آتش‌نشانی در سطح مناطق شیراز مستقر شده و تاکنون ۱۷ عملیات انجام داده‌اند.

او افزود: ۱۳ مورد از این عملیات به دلیل وزش باد انجام شده و موارد دیگر ناشی از احتمال سقوط بالابرهای ساختمانی و موارد دیگر بوده است.

شهردار شیراز عنوان کرد که از معاونین، شهرداران مناطق و رؤسای سازمان‌ها نیز خواسته شده تا با بسیج نیروها طوفانی که در سطح شهر طی ساعت‌های گذشته آغاز شده را با استقرار امکانات مدیریت کنند.

اسکندرپور با بیان اینکه طبق اعلام‌های قبلی احتمال بارندگی شدید از ساعت ۲۱ لغایت ۲۳ امشب وجود دارد، تصریح کرد که نیروهای خدمات شهری و مناطق در آماده باش کامل به دلیل احتمال آبگرفتگی معابر و زیرگذرها قرار گرفته‌اند.

او ادامه داد: ممکن است در ادامه این تندباد گرفتاری‌هایی ایجاد شود، به همین دلیل دستور بسته شدن زیرگذرها با توجه به اینکه در این ساعت از شب ترافیک مشاهده نمی‌شود، داده شده است.

شهردار شیراز با بیان این نکته که دکل‌های ارتباطی مربوط به شهرداری شیراز توسط دو اکیپ از سازمان فاوا در حال بررسی است، اظهار کرد: خوشبختانه اتفاقی تاکنون حادث نشده و همه ارتباط ها برقرار است.

اسکندرپور با بیان اینکه مرکز کنترل ترافیک شهرداری شیراز در حالت آماده باش قرار گرفته، گفت: ابلاغ کتبی به همه شهرداران مناطق، سازمان‌ها و معاونت‌های شهرداری اعلام شده و خواستار اطلاع رسانی به موقع و استقرار همه امکانات شده‌ایم.

او ادامه داد: در این ابلاغ تاکید شده، با توجه به اینکه احتمال قطعی برق در برخی نقاط وجود دارد، ژنراتورهایی که در اختیار ستاد بحران و موتوری شهرداری وجود دارد سریعا در مناطق مستقر شود.

شهردار شیراز یادآور شد: همچنین از شهرداران مناطق سه، شش و ۱۰ نیز خواسته شده تا مسیر رودخانه را به دلیل ورود آب از بالادست به ویژه ورودی شهرک سعدی کنترل کنند.

قطعی برق در شیراز، صدرا، گویم، مرودشت و ../ برق تا نیمه شب پایدار می‌شود

معاون بهره‌برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق شیراز در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه وزش تندباد شامگاه جمعه، به شکل مستقیم و غیرمستقیم موجب قطعی گسترده برق در این شهرستان شد، تاکید کرد که وضعیت شبکه تا نیمه شب، پایدار خواهد شد.

محمدرضا منصوری صبا اعلام کرد: با توجه به هشدار قبلی هواشناسی، گروه‌های اتفاقات و تیم‌های عملیاتی این شرکت در آماده باش بودند اما به دلیل عوامل غیرمستقیم شاهد وقوع قطعی گسترده در سطح شیراز و صدرا بودیم.

او با بیان اینکه بالغ بر ۵۶۰ خط در شهرستان شیراز، صدرا، مرودشت، کوار و زرقان و …، با مشکل قطعی مواجه شد، گفت: با حضور به موقع تیمهای عملیاتی و با توجه به آمادگی قبلی، در این ساعت تعداد خطوط دارای مشکل به حداکثر ۱۴ مورد رسیده است.

منصوری صبا گفت: وزش تندباد به واسطه شکستن درختان، تابلوهای تبلیغاتی، سقوط داربستهای ساختمانی و …. منجر به اختلال و قطعی شبکه برق در اکثر نقاط شده بود و موارد تاثیر مستقیم باد بر شبکه و قطع برق، بسیار کم بود.

معاون شرکت توزیع نیروی برق شیراز با بیان اینکه، هم اینک بالغ بر ۱۰۰ تیم عملیات و اتفاقات در سطح شهرستان شیراز، در حالت آماده باش قرار دارد، گفت: براساس اولویت‌ها اول قطعی در خطوط ۲۰ کیلوولت رفع و پس از آن، قطع برق موردی مشترکان، مرتفع خواهد شد.

منصوری‌صبا تاکید کرد که انجام مانورهای شرکت توزیع برای ارتقاء اطمینان شبکه و رفع نواقص و همچنین اجرای طرح مانورجهادی همزمان با سراسر کشور، به پایداری شبکه در زمان وقوع مشکلات و بحرانهای طبیعی کمک کرده است، گفت: همزمانی بارندگی با تندباد و گرد و غبار و شن، در روند خدمت رسانی و رفع مشکلات قطعی برق و اختلالات شبکه، تاثیرگذار بود.

معاون شرکت توزیع نیروی برق شیراز تاکید کرد که هم اینک تیم‌های عملیاتی از ۲۴ امور و هر امور حداقل ۲ تیم در صحنه حضور فعال دارند و امید است که در کوتاهترین زمان ممکن مشکل رفع شود.

فرود ۶ پرواز داخلی و خارجی شیراز در سه شهر دیگر

مدیرکل فرودگاه‌های استان فارس نیز در گفت و گو با ایسنا از فرود ۶ پرواز داخلی و خارجی به شهرهای کیش و اصفهان و بندرعباس در پی وقوع تندباد خبر داد.

غلامرضا کریم آقایی گفت: این پروازها از سمت کیش، تهران و بندرعباس به سمت شیراز در حال پرواز بودند که به دلیل وقوع تندباد در مقصد، سه پرواز به اصفهان هدایت شد و دو پرواز به کیش و یک پرواز به بندرعباس بازگشتند.

او افزود: به دلیل وقوع تندباد در فرودگاه شیراز هم چهار پرواز باطل شد و دو پرواز دیگر نیز تا اطلاع ثانوی لغو شده است و منتظر اعلام بعدی هستیم.

مدیرکل فرودگاه فارس خاطرنشان کرد: یک پرواز خارجی نیز از مبدأ مسقط به شیراز که مربوط به شرکت هواپیمایی تابان بود، به دلیل شرایط نامساعد جوی و وزش باد شدید در کیش فرود آمده است.

کریم آقایی همچنین عنوان کرد وضعیت لغو پروازها تا اطلاع بعدی تداوم دارد.

مصدومیت ١٨ شهروند در شیراز

رئیس اورژانس فارس نیز در جمع خبرنگاران اعلام کرد که به دلیل وقوع تندباد در شیراز ۱۸ نفر از شهروندان دچار مصدومیت شدند.

دکتر محمدجواد مرادیان افزود: از تعداد کل مصدومان، ۱۵ نفر راهی مراکز درمانی شده و ۳ نفر به صورت سرپایی در محل درمان شده‌اند.

او از رها شدن تابلویی در یکی از ورودی‌های شهر شیراز بر روی یک دستگاه خودرو پراید خبر داد و گفت: این حادثه ساعت ۱۹ و ۵۱ دقیقه به اورژانس اطلاع داده شد و ۵ مصدوم این حادثه توسط دو دستگاه آمبولانس به بیمارستان شهید رجایی منتقل شدند.

رئیس مرکز اورژانس فارس خاطرنشان کرد: با توجه به وزش باد شدید و وجود ریز گردهای فراوان در هوا، توصیه می‌شود که بیماران پر خطر همانند بیماران آسمی، بیماران قلبی، مادران باردار، کودکان و افراد مسن تا پایدار شدن وضعیت جوی و اتمام آلودگی هوا در خانه بمانند.

شامگاه جمعه ۲۲ اسفند، شیراز وزش تندباد شدیدی را همراه با باران و گرد و غبار تجربه کرد که منجر به بروز مشکلاتی نظیر قطع برق، اختلال در خطوط تلفن، اینترنت، تردد خودروها و … همراه بود.

مریم دهقان نیری

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *